Jak widzieć dobre strony życia
Źle, zimno i w ogóle masakra. Wszystko mogło być lepiej, mogło być inaczej. Mogłeś wieść życie jak z instagrama, ale zamiast tego żyjesz w szarej Polsce, gdzie nic się nie dzieje. Wstajesz codziennie do pracy i marzysz o tym, żeby się rozchorować i mieszkać w łóżku. Cokolwiek się dzieje zakładasz, że wszystko jest przeciwko tobie. A co jeśli wiódłbyś takie samo życie, tylko byłbyś z niego zadowolony?

Jakoś tak się dzieje, że mamy skłonności do widzenia złych stron. Może nauczyliśmy się widzieć tylko je? Tymczasem porażki można przekuć w sukces i nie jest to wcale wyczyn równoznaczny z wejściem na Mount Everest. Niewielu wie, że na szczyt tej góry prowadzą o wiele łatwiejsze drogi, niewymagające tak wielu poświęceń.

Znowu pada

Może i na dworze deszcz, ale to też świetna okazja, żeby zostać w domu i nadrobić to, co dawno czekało na liście zajęć. Przygotowanie obiadu na kilka dni, zamiast jedzenia w biegu. Dokończenie książki, na którą nie mieliśmy ostatnio czasu. Obejrzenie filmu, czy po prostu relaks. Deszcz jest potrzebny światu. Woda to życie. Ciesz się, że dzięki opadom będą mogły kwitnąć drzewa i kwiaty, a ty będziesz mógł je podziwiać w drodze do pracy.

Znowu słońce

O tak, upał jest straszny. Przyjechałeś nad morze, a tutaj tak ciepło, że aż źle. Czy naprawdę wolisz, żeby było zimno? Ciesz się, że pogoda dopisuje. Nałóż kapelusz na głowę i ładuj baterie. Wykąp się w wodzie, poczuj przyjemne, odprężające fale. Twoje ciało potrzebujesz kontaktu z naturą. Poczuj piasek pod gołymi stopami i bryzę we włosach.

dobre strony życia

Mam okropną pracę

Ja też. Ale przynajmniej mam z czego się utrzymać, a to powoduje wiele wspaniałych rzeczy. Mogę mieszkać blisko morza, rozpocząć kolejne studia, wykupić karnet do kina, opłacać mojego bloga, kupić jedzenie i książki, wyjść w przyjaciółmi na miasto itd. Praca daje mi też możliwość nauczenia się pewnej szczególnej organizacji i tempa działania. Co ważne, mogę też realizować swoje pasje w wolnym czasie i nie martwić się, że nie mam z czego żyć. Wszystko w swoim czasie. Kiedyś zacznę zarabiać tak, jak bym chciała, ale na początku muszę zadowolić się tym, co jest. Szukam dalej pracy i innych możliwości. To jest kolejna ważna kwestia – niezadowolenie z obecnej pracy zmusza mnie do myślenia nad życiem i poszukiwania swojej ścieżki. To niesamowite! Gdybym nie trafiła do obecnej pracy, nie wpadłabym na to, że mogłabym się zajmować logistyką czy faktycznie mieć własną firmę. Wszystko jest po coś.

Jestem brzydka/i

Brzydki w stosunku do kogo? Bałam się zdjęć, gdzie widać całą twarz. Zazwyczaj ustawiałam się z profilu. Ale jednak brakowało mi tych fotografii bardziej anfas, więc zaczęłam eksperymentować. I nagle się okazało, że od przodu również mogę ładnie wyjść. A w ogóle, to jestem bardzo spoko i podobam się sobie (jeszcze bardziej, niż kiedyś). Nie ma sensu się do nikogo porównywać, chyba że miałoby to zadziałać motywująco. Np. ostatnio w filmiku Kasia Gandor ćwiczyła jogę i pomyślałam sobie, że kurcze, fajnie by było mieć bardziej umięśnione ciało (myślałam o tym od dłuższego czasu). Wczoraj więc zaliczyłam wycieczkę rowerową. Tak więc zamiast się porównywać, wolę doszukiwać się piękna w innych ludziach, ale przede wszystkim w sobie.

 

Wszystko jest nie tak

Cały świat jest przeciwko tobie. Każdy coś od ciebie chce, ty nie masz na nic czasu, nawet roślinki w doniczkach ci zdychają. Ja na swoje roślinki się nie złoszczę, tylko zastanawiam się, co mogę zrobić, aby było im lepiej. A wszystkie są suche jak pieprz… po czym nagle bazylia wypuściła mi nowe listki. Tak to właśnie jest. Zamiast złościć się na innych, wyznacz, co jest dla ciebie najważniejsze. Naucz się odmawiać i mówić, co masz na myśli. Nie strzelaj typowego focha, nie chowaj się w kąt. Powiedz, o co chodzi. Bardzo długo Beata Pawlikowska na pytanie „Co zrobić, kiedy ktoś nie lubi swojej pracy” odpowiadała „Zmienić to”. Trochę mnie to złościło, ale w głębi duszy wiedziałam, że ma rację. I tak jest ze wszystkim w życiu. Jeśli coś nam się nie podoba, zmieńmy to. Mnie wkurzał telefon dotykowy, więc mam taki z guzikami. Czasem nie możemy zmienić czegoś ot tak. Czasem musimy zacisnąć zęby i dokończyć pisanie licencjatu, żeby ukończyć studia, na których nam zależy. Pamiętaj, że każdy ma wyznaczoną ścieżkę, a życie robi wszystko, żebyśmy po tej ścieżce szli. Im dalej od niej jesteś, tym bardziej życie tobą potrząsa. Tak to jest.

Więc jak zmienić nastawienie?

Mi to zajęło niecały rok. Ale nauczyłam się myśleć pozytywnie. Przestałam życzyć innym źle i komentować ich zachowanie. Bardziej zaczęłam się wczuwać w sytuację innych. Rozpoczęłam też żyć własnym życiem, a nie cudzym, bo tylko marnowałam energię. Pawlikowska dzięki tej książce nauczyła mnie, że kiedy jest zima, to nie należy marudzić, że jest zimno. Lepiej ubrać się ciepło i wyjść na spacer, ciesząc się pięknem zimy.

Odpychaj negatywne myśli. Okej, czasem się wkurzysz. Ale nie zwalaj winy na innych, nie szukaj zła tam, gdzie go nie ma. Jeśli coś się stało, trudno. Naucz się przyznawać do błędu. To trudne, ale potem daje wielką ulgę. Bo zamiast wykrzykiwać się na resztę świata, wzruszasz ramionami i idziesz dalej. Kiedy w mojej głowie zaczęło się pojawiać więcej dobrych myśli, osiągnęłam pewien spokój. I zrobiło mi się jakoś tak lżej i lepiej. Czasem się frustruję, nawet bardzo. Ale potem się wyciszam i myślę sobie, że przecież wierzę w to, że wszystko jest po coś i teraz jest czas na to, żeby wyciągnąć wnioski z sytuacji. Jestem wdzięczna za każdą sytuację w moim życiu.

Zaufaj życiu. Ono naprawdę wie, jak cię poprowadzić. Tylko możliwe, że jest u ciebie taki chaos, że nie słyszysz tego głosu, który mówi ci, co jest dla ciebie najlepsze. Wyznacz priorytety, poukładaj sobie wszystko. Ale zmianę zacznij w myśleniu. Naucz się wyciągać wnioski z lekcji, jakie codziennie dostajesz. To naprawdę pomaga. Po co cały czas narzekać i widzieć we wszystkich wrogów? Chyba lepiej zająć się sobą i się rozwijać, co? Always look at the bright side of life 😉


A ty, za co jesteś wdzięczny? Ja będę wdzięczna, jeśli udostępnisz ten post swoim znajomym na facebooku 🙂 Trzymaj się!

Mogą ci się również spodobać: