Jak kupić udany prezent?
Przed tym problemem staje wiele osób. Czasem nie wiemy nawet, co kupić bliskiej osobie, a co dopiero koleżance z klasy. Choć Mikołajki już za nami, nadal pozostaje najbardziej emocjonujące wydarzenie – Wigilia.

Bardzo lubię sprawiać udane prezenty. Nigdy nie kupuję przypadkowych rzeczy czy jakiejś kompletnie niepotrzebnej „chińszczyzny”. Mój budżet nigdy nie jest bardzo duży, ale mam kilka sposobów, jak kupować taniej. Z każdym rokiem uczę się też coraz lepiej dobierać prezenty do osoby.

* (zdjęcie) nie, kupowanie zwierząt na prezent to nie jest dobry pomysł

W swoim życiu dostałam kilka nieudanych prezentów. Najbardziej pamiętna jest dla mnie a la walentynkowa świeczka w wysokim kieliszku. Nie chodzi o to, że wydziwiam, ale nie lubię marnotrawstwa. Żyjemy w hiperkonsumpcji. Wolę się przyłożyć i kupić coś, co nie będzie przynajmniej zbędne lub wyglądało nieciekawie. Wiem, że są różne gusta, ale jest kilka sposobów na udany prezent.

Herbaty

Nie znam osoby, której nie urzeka zapach herbaciarni (a może nie o wszystkich o to pytałam). Szczególnie urzekające są mieszanki bożonarodzeniowe (tak właśnie się nazywają). Lubię pić je przez cały rok. Od razu wpajają mnie w przyjemny, rodzinny nastrój.

Tego typu herbaty są dla mnie prezentem, mającym w sobie namiastkę Świąt, którą można sobie przypominać przez bardzo długi czas. Mają w sobie „to coś”. I są użyteczne. Jeśli nawet komuś nie spodoba się smak, łatwiej ją komuś oddać, niż bibelot ze sklepu „wszystko za 5 zł”.

Nie musi to być herbata sypka.  Jest mnóstwo innych ciekawych i w torebkach. Ostatnio urzekła mnie jedna z Johnem Lennonem na opakowaniu. Jestem też wielbicielką Very Berry z Higher Living.

To, co sam lubisz

Jestem również wielką fanką dawania komuś czegoś, co spodobało się mnie samej.

Staram się czytać wartościowe książki. Lubię też przeszukiwać Spotify oraz Youtube i odkrywać nową muzykę. Moim ostatnim zaskoczeniem okazała się płyta Solange – A Seat at the Table. Artystka śpiewa w zupełnie innym klimacie, niż jej siostra Beyonce. Jej album zaś jest konceptualny, więc składa się na zgrabną całość. Myślę, że spodobałby się wielu osobom. Jest bardzo wyciszający.

a-seat-at-the-table-b-iext46099548

O tej płycie mówię

Mam otwarty, ale wymagający umysł. Otaczam się podobnymi ludźmi. Czasem czytam coś inspirującego i chciałabym, żeby ktoś mi bliski też to przeczytał. A czasem obdaruję kogoś swoją ulubioną płytą. I choć jest odmienna od gustu tej osoby,  jest dobra i ma to coś, co wiem, że się spodoba.

Kupuj prezenty przez cały rok

Tę radę sama wcześniej stosowałam, ale ostatnio przypomniała mi o niej Pani Swojego Czasu. Uświadomiłam sobie, że przez ostatnie pół roku ani nie chodziłam po sklepach, ani nie miałam pieniędzy, więc nic nie kupowałam. Warto jednak sobie zapisywać, co byśmy chcieli w przyszłości komuś dać. Teraz raczej próbuję odkopać w pamięci, co mnie zaciekawiło i co chciałabym przekazać dalej.

Jeśli jednak widzicie coś idealnego dla danej osoby, kupcie to. Czasem są to na tyle oryginalne i ciekawe rzeczy, że nie warto czekać. Czasem też są to jakieś drobne rzeczy, np. zakładka do książki. Uwielbiam tak zbierać prezenty i wręczać je nawet bez okazji.

Nadal nie wiem co

Zdarza się, że nie wiemy o kimś praktycznie niczego, a czasem po prostu nic. Nie bójcie się zapytać. Może to być osoba, która zna obdarowywanego. Nie musicie wypytywać o nic konkretnego. Wystarczy, że ktoś wam zarzuci kilku autorów, tytułu filmów czy nazwy zespołów. Możecie kupić coś w danym klimacie. (Możliwe, że jest mi łatwiej dobierać tego typu prezenty, bo znam wielu twórców. W końcu jestem kulturoznawcą. Ale od czego są rankingi bestsellerów i porady innych ludzi).

Nie musi być nowe

W zeszłym roku dałam mojemu przyjacielowi rysunek krowy (bo on kocha krowy). Kiedyś dałam mojej babci książkę z antykwariatu. Zawsze też zbieram torebki po prezentach, żeby jeszcze raz ich użyć.

prezent

Wbrew temu, co nam się powszechnie wmawia, nie każdy prezent musi być nowy. A im droższy, tym niby lepiej. Prezenty wykonane ręcznie mają ogromną moc. Spodobał mi się pomysł Style Digger, aby napisać dla kogoś wiersz lub piosenkę!

Mały budżet

Książki kupuję w outlecie lub sprawdzam promocje. W zeszłym roku było dużo zniżek typu „3 książki za 2”, ale w tym jakoś nie widzę takich akcji. Zazwyczaj wiem, co gdzie kupię taniej, więc nie potrzebuję większego rozeznania. Przeglądam czasem gazetki, zaglądam do empiku, może akurat. Ale chciałam w końcu przestać rozważać, co komu kupić i marnować na to czas. Jak już wpadnę na jakiś pomysł, to po prostu go realizuję. Zazwyczaj zamawiam przez internet. Muszę się też przejść po tych wszystkich media marktach, bo wiem, że znajdę tam taniej parę rzeczy, ale planuję też wycieczkę do gdańskiej Sztuki Wyboru. Dużo tam ciekawych wyrobów.

Pamiętam, że w zeszłych latach dużo czasu poświęcałam na wybranie odpowiedniego prezentu. W tym roku jakoś łatwiej mi to przychodzi. Poza tym im dłużej przeglądam listy potencjalnych prezentów, tym większa narasta we mnie frustracja. Może bardziej zmieniło się moje nastawienie, niż sposób szukania prezentów.

Konkrety

Jeśli naprawdę nie wiesz, co komuś dać, skorzystaj z listy bestsellerów i takich portali jak np. lubimyczytac.pl. Zazwyczaj ufam książkom, które mają ok. 7,5/10. Przejdź się raz po sklepach i zobacz, co ciekawie wygląda. Naprawdę nie ma sensu dłużej się zastanawiać. Odczuwamy, że kupienie prezentu jest ogromnym wyzwaniem. W tym roku po raz pierwszy w życiu mam wrażenie, że to wcale nie jest takie trudne. Mamy do dyspozycji naprawdę wiele opcji. Zamiast jednak poddawać się paradoksowi wyboru, zacznijmy uczyć się (i róbmy to przez cały rok) przesiewać informacje i opinie.

Może kupienie siostrzenicy w wieku licealnym płyty Seleny Gomez nie będzie najlepszym trafem, ale Amy Winehouse może się spodobać. Oczywiście, są różne gusta. Lepiej jednak kupić coś, co będzie miało świetne recenzje, niż co będzie jedynie popularne. Pamiętaj też, że można dać komuś bon do teatru lub na masaż. Pomysłów jest naprawdę dużo. Warto kierować się użytecznością i pięknem. Bibelot kupiony od niechcenia będzie zawsze gorszy, niż nawet nietrafiony prezent.


Z jednej strony nie mogę doczekać się Świąt, z drugiej uwielbiam cieszyć się ich atmosferą w okresie ich oczekiwania. Zostało mi parę prezentów do kupienia, więc dużo radości jeszcze przede mną.

Mogą ci się również spodobać: