Bestsellery, których nie ma w Polsce
Choć żyjemy w kulturze zachodniej, niektóre pozycje wydawnicze nas omijają. Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze, ale w Polsce dochodzi jeszcze jeden czynnik. Mianowicie założenie, że polski odbiorca, to gorszy odbiorca. Choć wydaje się u nas dużo, pokazuje wiele filmów i sprzedaje różne albumy muzyczne, nadal wyklucza się pewne elementy, często bestsellerowe.

W żadnym ze sklepów nie znalazłam rozszerzonej edycji „The Pale Emperor” Marilyna Mansona, a jest to płyta sprzed roku. Przeżyłam nie małe rozczarowanie, kiedy okazało się, że znakomity i bardzo dobrze znany film „Charlie” z Emmą Watson i Ezrą Millerem, w naszym kraju wyszedł jedynie na dvd bez premiery kinowej. Najbardziej jednak bolą mnie nieprzetłumaczone książki, które choć znakomite, w Polsce je pominięto. Chodźcie sprawdzić jakie.

O swoim podejściu do braku wielu premier w Polsce, pisałam niedawno. Brakuje wielu tytułów, często kultowych. Kultura w naszym krajuto dziedzina czasem nieco zaniedbywana. Inwestuje się ciągle w słabe filmy, ambitniejsze seriale puszcza bardzo późnym wieczorem (nadchodzących „Artyści” w TVP1 będą emitowani po 23…), a zamiast świeżych nazwisk, ciągle pojawiają się te same twarze. W dodatku w szkołach lekcje artystyczne są traktowane jak kula u nogi. W programie edukacji stawia się nacisk na zakuwanie, zapamiętywanie, ale nie na kreatywny rozwój. W Polsce omija się również niektóre tytuły szerokim łukiem, choć za granicą są bardzo znane. Poniżej lista 5 książek, których nie przetłumaczono na nasz język. Będzie dużo o kobietach, stąd też takie zdjęcie główne.

Gloria Steinem My Life on the Road

Feministyczna aktywistka, dająca siłę wielu kobietom, działająca od kilkudziesięciu lat, będąca wielkim autorytetem – to za mało, by zwrócić uwagę polskich wydawnictw. Ponad to jej kultowa autobiografia została wybrana jako pierwsza książka w Emma’s Book Club na portalu goodreads.com. Grupa założona przez Emmę Watson liczy ponad 141 tys. członków. Co miesiąc aktorka publikuje kolejną książkę, którą aktualnie czyta. Wszystkie są związane z feminizmem. Na początku lipca kilka stron dla Glorii Steinem poświęciły Wysokie Obcasy, a pod koniec lutego Emma Watson przeprowadziła z nią 1,5 godzinny wywiad. Niewydanie „My life on the Road” to czysty nietakt. Książka miała premierę w październiku zeszłego roku.

bestsellery

Emma Watson z książką Glorii Steinem

Hope Jahren Lab Girl

Trafiłam na tę książkę, szukając ciekawych wydawnictw na amerykańskim Amazonie. Coś mnie w niej zaciekawiło. Okładka, tytuł, roślinki, o co chodzi? To książka biograficzna. O życiu i naturze. Fragment bardzo mnie zainteresował. Okazuje się, że książka jest bestsellerem w USA. Została wydana w kwietniu tego roku. Skrócony opis brzmi tak

„An illuminating debut memoir of a woman in science; a moving portrait of a longtime friendship; and a stunningly fresh look at plants that will forever change how you see the natural world”

Akurat nie jestem najlepsza w tłumaczeniach, ale oto, jak brzmią te słowa: Pouczający debiut ze wspomnieniami kobiety nauki. Poruszający portret długotrwałej przyjaźni. To zachwycające świeże spojrzenie na rośliny na zawsze zmieni to, jak widzisz świat natury.

Mnie to bardzo przekonało, zagranicznych czytelników też. Dlaczego nie miałoby przekonać polskich? Myślę, że dawno nie było takich książek. Ci, którzy interesują się slow life, na pewno wiele by z niej wynieśli. Myślę, że to również dobra alternatywa dla tych, których slow life nie zainteresował. Taki powrót do natury poprzez słowo. Piękne.

bestsellery

Janis Winehouse Loving Amy

Spisane przez matkę Amy Winehouse wspomnienia okraszone wieloma zdjęciami. Piękne wydanie, stojące dumnie na mojej półce, nie doczekało się polskiego tłumaczenia, choć na rynku jest ponad dwa lata. Co zadziwiające, książka napisana przez ojca Amy została u nas wydana i było o niej bardzo głośno. Nie rozumiem tej różnicy, tym bardziej, że ostatni film biograficzny o wokalistce pokazał, jak jej ojciec kłamie o dobrych relacjach z córką. Nikt nie wie, jak było naprawdę, ale wiele elementów z „Amy, moja córka” nie zgadza się z tym, co dobitnie pokazano w filmie (oscarowym zresztą). Poza tym „Loving Amy” nie jest pozycją napisaną przez kogoś, kto o artystce wiedział mało. Kogoś, kto na przykład bazuje jedynie na wycinkach z gazet. Jest to historia jej matki, dlatego zdecydowanie warto poświęcić uwagę tej książce.

Amy Schumer The Girl with the Lower Back Tattoo

Ta książka będzie miała swoją zagraniczną premierę w tym miesiącu. Mam nadzieję, że polscy wydawcy ujrzą jej potencjał, a także to, że o Amy Schumer jest ostatnio dosyć głośno. Może nie jest najlepszą aktorką na świecie, ale wydaje mi się, że jej misją jest zupełnie co innego. Książkę rozpoczyna „Otwarty list do mojej pochwy” i nie wiem, jak wy, ale ja już jestem zachwycona. Schumer pojawiła się w tegorocznej edycji kalendarza Pirelli, który kipiał feminizmem (zdjęcia wykonane przez Leibovitz są zachwycające). Sfotografowano również wtedy Yoko Ono, Patti Smith czy Natalię Vodianovą. Wydaje mi się, że książka też będzie zawierała dużo feministycznych elementów, ale przede wszystkim będzie to autobiografia. Autorka pisze na samym początku, że będzie nas zarówno śmieszyć, jak i smucić.

bestsellery

Anna Kendrick Scrappy Little Nobody

Ta książka ukaże się dopiero w listopadzie, więc może jest szansa na tłumaczenie. Postać Kendrick mnie fascynuje. Poznałam ją w fazie na „Zmierzch”, ale teraz aktorka występuje również w ambitnych rolach obok Jennifer Aniston („Cake” – swoją drogą po dwóch latach nadal bez polskiej premiery) czy Meryl Streep („Tajemnice lasu”). Niestety nie wszystkie jej wybory są trafne, jak wchodząca do kina „Randka na weselu”. Kendrick ma dwie twarze – jedna, która pozwoliłaby jej być wybitną aktorką i druga, która hamuje jej potencjał. Bardzo chciałabym bliżej poznać jej historię, dlaczego z niecierpliwością czekam na premierę książki.

bestsellery

Jessica Bennett Feminist Fight Club

Czasem w obliczu nierówności, kobiety czują się bezsilne. Jak pokazać innym, że są odpowiedzialnymi, a nie bezradnymi osobami, którym nie warto powierzać angażującego zadania? Ta książka to poradnik, jak uporać się z tymi przeszkodami. Pół żartem, pół serio, ale o ważnych problemach. Autorka skupia się przede wszystkim na miejscu pracy. Na okładce jest nawet dopisek „Książka jest droższa dla mężczyzn o 21 procent”, co w bystry sposób nawiązuje do nierównych wynagrodzeń ze względu na płeć. To nie jest marginalny problem. Czy wiesz, ile zarabiają twoi koledzy z pracy? Nie bój się pytać. Ta książka ma pomóc kobietom walczyć o swoje prawa. Mam nadzieję, że doczeka się u nas premiery.

bestsellery

To było 6 najważniejszych dla mnie książek, na które czekam. Są jeszcze inne ciekawe tytuły, pominięte w Polsce. Jak na przykład kolejna kolorowanka Johanny Basford „Magical jungle” (ang. magiczna dżungla) czy najnowsza książka Jamiego Oliviera (uwielbiam go!) „Super Food Family Classics”. W wydawnictwach, które wydawały wcześniejsze książki wspomnianych autorów, nie znalazłam informacji o zapowiedzi tych tytułów. Szkoda.

PS Żadna z książek tatuażystki Kat von D nie została przetłumaczona na nasz język. Jej kultowych kosmetyków, znanych na całym świecie, nie sprzedaje żaden oficjalny polski sklep. Super.

PS 2 Chyba muszę otworzyć własne wydawnictwo.


Jeśli podobał ci się tekst, udostępnij go na swoim facebooku za pomocą ikonki poniżej. Mały krok dla czytelnika, duży dla rozwoju bloga 🙂

Mogą ci się również spodobać: